Andrzejkowe wróżby w Muzeum

„Zebrała się nasza gromada,
Gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
Bo dziś wróżb i magii moc.”

Listopad to miesiąc niezwykły. Wchodzimy w niego tanecznym krokiem, żeby potem w ciszy i zadumie wspominać bliskich, którzy odeszli…

Koniec listopada także jest wyjątkowy. Zbliżają się ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole!

Obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności, choć trwają nieco w cieniu nadchodzących i wszechobecnych Świąt Bożego Narodzenia.

W tym klimacie postanowili pozostać także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie, którzy w ostatnim tygodniu listopada tego roku uczestniczyli w Warsztatach Andrzejkowych, przygotowanych przez Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Wróżby andrzejkowe są od lat popularne w całej Europie. Św. Andrzej jest patronem miłości oraz zamążpójścia, zatem Andrzejki są świetną okazją dla wszystkich młodych ludzi do poznania swojej miłosnej przyszłości. W ten dzień możemy się dowiedzieć kiedy staniemy na ślubnym kobiercu, jakie imię będzie nosiła osoba jaką poślubimy oraz jaki będzie miała charakter.

Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice.

Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.

Pomysłów na andrzejkowe wróżby jest całe mnóstwo!

Kiedyś zaszczytu wróżb andrzejkowych doświadczały tylko panny, a przepowiednie dotyczyły wyłącznie miłości. Teraz wróżą wszyscy niezależnie od wieku, płci i stanu cywilnego i na wszystkie tematy: od uczuć, przez przyszłe zawody, finanse czy szkolne „przewidywania”.

Wszystko z przymrużeniem oka i „przecież to tylko zabawa”, ale… Andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat.

Serdeczne podziękowania kierujemy do organizatorów warsztatów: Dyrekcji i pracowników Muzeum im. Ks. Staszica w Hrubieszowie.

Szczególnie dziękujemy pani kustosz Beacie Bitner za wspaniałą zabawę!

Uczestnicy warsztatów: uczniowie SP2 w Hrubieszowie
Organizator wyjść: Agnieszka Ślażyńska

Tekst: Agnieszka Ślażyńska
Foto: Agnieszka Ślażyńska, Anna Witolska

Zdjęcia >>