To była niezwykła lekcja…

W dniu 13 listopada 2018 roku uczniowie klasy 3A gimnazjum już po raz kolejny wraz z wychowawczynią panią Marzeną Kańkowską oraz panią Beatą Lichoń – Fabrowską i panią Marią Heflich udali się do Filharmonii Lubelskiej na koncert z cyklu Akademia Muzyki i Plastyki pt. „Wygrał Polskę na fortepianie”.

Koncert ten był wyjątkowy, wpisuje się bowiem w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Podczas koncertu zostały zaprezentowane dzieła dwóch wielkich Polaków Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu:

  • Kamil Turczyn – fortepian
  • Justyna Zańko – skrzypce
  • Julia Bezushkevych – wiolonczela
  • Słowo o muzyce wygłosił dr Andrzej Gładysz.

Usłyszeliśmy jak Ci dwaj wielcy artyści opisywali wolną i niepodległą Polskę dźwiękami swoich utworów. Artyści ci tworzyli muzykę ponadczasową. Ignacy Jan Paderewski to wyjątkowa postać w historii Polski. Był nie tylko wielkim pianistą i kompozytorem, ale też wielkim politykiem. Zasłużył się jako pierwszy premier i minister spraw zagranicznych niepodległej Polski. Paderewski wielką część swojego majątku przeznaczył na formowanie Wojska Polskiego i budowę pomników patriotycznych oraz liczne narodowe dzieła.

Następnie wysłuchaliśmy dwóch wykładów:

  • dr. hab. Jarosława Rabińskiego, prof. KUL – „Niepodległościowe dylematy” oraz
  • dr Elżbiety Błotnickiej – Mazur – wykład z historii sztuki „Gdynia – narodziny miasta i niepodległości”.

Pan dr hab. Jarosław Rabiński, prof. KUL zapoznał nas z trudnościami, z jakimi musiało borykać się odrodzone państwo polskie. Jednym z najtrudniejszych zadań, przed którym stanęły władze odradzającej się Polski, było scalenie ziem należących przez ponad wiek do trzech państw zaborczych. Tereny te różniły się bowiem pod względem prawnym, administracyjnym, a także poziomem rozwoju cywilizacyjnego. Ponadto państwo polskie do 1922 roku musiało walczyć o uregulowanie granic.

Bardzo mocno utkwiły nam w pamięci słowa pana profesora, że bardzo łatwo można stracić niepodległość, ale trudno jest ją odzyskać.

W czasie prelekcji pani dr Elżbiety Błotnickiej – Mazur mieliśmy okazję wysłuchać i zobaczyć jak z małej wioski rybackiej powstało jedno z najnowocześniejszych miast w Polsce – Gdynia. Miasto to stało się synonimem odrodzonego państwa polskiego. Na mocy traktatu wersalskiego zwrócono nam wolność i dostęp do morza, które były siłą napędową budowniczych tego miasta. Sławomir Kitowski określił kiedyś Gdynię miastem „ z morza i marzeń”. Międzywojenna Gdynia to nie tylko architektura modernizmu o opływowych kształtach, słusznie opatrzona nazwą stylu okrętowego, ale również nowoczesne wzornictwo. Synonimem tego wzornictwa stały się dekoracje i wyposażenie wnętrza luksusowego statku pasażerskiego MS Piłsudski.

Ta wyjątkowa lekcja historii, muzyki i plastyki zapadła nam w sercach i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Tekst: Marzena Kańkowska
Foto: Beata Lichoń – Fabrowska

Zdjęcia >>